Η εκδήλωση τελούσε υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου , του Ιατρικού Συλλόγου και υποστηρίχθηκε από τον Σύλλογο Νέων Καλλιτεχνών Πατρών.
Σκοπός της ημερίδας ήταν η ευαισθητοποίηση του κοινού της Πάτρας, γύρω από την δωρεά οργάνων καθώς και η υιοθέτηση και η διάδοση της ιδέας της δωρεάς οργάνων είναι μία πράξη η οποία βασίζεται στην αν ιδιοτέλεια, στον ανθρωπισμό και την αγάπη για τον πάσχοντα συνάνθρωπο.
Στην εκδήλωση μίλησαν δίνιντας ενδιαφέροντα στοιχεία ο παγκοσμίου φήμης Ακαδημαικός και Καθηγητής Χειρουργικής και Μεταμοσχεύσεων, Ανδρέας Τζάκης, με θέμα: "Η σημασία της δωρεάς οργάνων για τον δότη και την οικογενειά του",ο Aλέξανδρος Σπυριδωνίδης Καθηγητής Αιματολογίας της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Πατρών, Διευθυντής Αιματολογικού Τμήματος ΠΓΝ
με θέμα: " Η δωρεά του μυελού των οστών" και ο Επίκουρος Καθηγητής Γενικής Χειρουργικής και Μεταμοσχεύσεων της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών, Νικόλαος Καρύδηςμε θέμα :" Πώς οφείλουμε να αξιοποιούμε τα μεγαλεία της δωρεάς οργάνων"
Υπεύθυνος διοργάνωσης και Συντονισμού κ. Αχιλλέας Παπαδιονυσίου Επιμέλεια διοργάνωσης Μαρία Ασημακοπούλου και Project Manager ο Σωτήρης Κεφάλας
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου