Απόλλων Πάτρας – ΠΑΟΚ 95-91 μετά απο αγώνα «θρίλερ» ο

Ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε να μείνει όρθιος απέναντι στον ΠΑΟΚ και να πάρει μια σπουδαία νίκη με 95-91 για την 9η αγωνιστική της Basket League εχοντας  σε μεγάλη μέρα τους Τσαλμπούρη (25π) και Κόουλμαν (20)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αμέσως καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20).

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε δυνατά  και στην δεύτερη περίοδο με τους παίκτες της να είναι αρκετά  αποδοτικοί  έχοντας 12 εύστοχα τρίποντα σε 19 προσπάθειες  με το 53-37 στην ανάπαυλα να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Όμως στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ άρχισε αργά αλλά σταθερά  να «ροκανίζει» την διαφορά με το τρίποντο του Ντι Λεο να κάνει το 66-61 λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να διατηρούν το προβάδισμα τους, με τον Δικέφαλο όμως να έχει ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό 74-68.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο και  ισοφάρισε (75-75 στο 33′) με τρίποντο του Μάντζαρη που αποδείχθηκε πολύτιμος, και με τον Χριστοδούλου από την γραμμή τω βολών να δίνει το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς 78-79 στο 35′. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν  να προηγηθούν με 3 πόντους (80-83 στο 37′) με καλάθι του Ογκμπέιντε, αλλά και με 4 (85-89 στο 38′) με κρίσιμο καλάθι του Λοβ.

Ωστόσο κάπου εκεί οι γηπεδούχοι συνήλθαν  και με δύο τρίποντα του Ντείβις και του Δίπλαρου έκαναν  ανατροπή στην ανατροπή για το 91-85.

Μοιραίος για τον ΠΑΟΚ ο Λοβ ο οποίος στο τέλος είχε άστοχες επιλογές στην επίθεση, ενώ έκανε και το μοιραίο αντιαθλητικό φάουλ το οποίο ψαλίδισε τις οποίες πιθανότητες νίκης του Δικέφαλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκρίφιν 3 (1), Τσαλμπούρης 25 (4/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Διαμαντάκος 7 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Δίπλαρος 12 (9/11 βολές), Τόμας 13 (2), Κόουλμαν 20 (5/8 τρίποντα), Τσιακμάς 5 (1), Ζούμπος, ΜακΛάχλιν, Ντέιβις 10 (2).

ΠΑΟΚ: Λαβ 22 (9/17 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΛέο 24 (5/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 10 (7 ασίστ), Καμπερίδης Γ. 4, Ογκμπέιντε 15 (5/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 6, Καμπερίδης Μ, Καμαριανός 8 (3/4 δίποντα), Ρούμογλου, Τολιόπουλος 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 12/24 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 20/24 βολές, 28 ριμπάουντ (24+4), 21 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 25/47 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 20/30 βολές, 37 ριμπάουντ (27+10), 19 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.